Jeżeli choć trochę zainteresowałeś się badmintonem, zapraszamy do przyjścia do naszego Klubu.

MIASTO LIPIANY
Lipiany to przepiękne miasteczko położone w południowo – zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, na skraju Pojezierza Myśliborskiego. Od północy, wschodu i południa miasto otaczają wody Jeziora Wądół oraz Jeziora Kościelnego. Gmina miejsko-wiejska Lipiany leży w południowej części powiatu pyrzyckiego. Tworzy ją dwanaście sołectw: Batowo, Derczewko, Dębiec, Jedlice, Krasne, Miedzyń, Mielęcinek, Nowice, Osetna, Połczyno, Skrzynka oraz Wołczyn.
Gmina wraz z miastem zajmuje obszar 95 km2 i liczy sobie ok. 5 832 mieszkańców, z czego 3 790 to mieszkańcy Lipian, a 1 860 to mieszkańcy terenów wiejskich. 10 % powierzchni gminy to 15 malowniczych jezior, a wśród nich: Chłop (33m głębokości), Grochacz (Grodzkie), Celne, Kościelne (Lipiańskie Południowe), Wądół (Wendel lub Wendyjskie), Będzin, Derczewskie, Skrzynka Małe, Sitno Wielkie. Przesmyk łączący Jezioro Grochacz i Chłop nosi nazwę Diabelska Grobla lub Czarcia Grobla. Na jeziorze Jasnym utworzony został wodno-florystyczny rezerwat przyrody o powierzchni 145 ha.
Przez Gminę przebiegają 2 korytarze ekologiczne o znaczeniu regionalnym: wschodni, łączący Równinę Pyrzycko-Stargardzką z Puszczą Barlinecką na bazie rzeki Myśli i jezior: Leśnego, Wołczyno i Pstrowice oraz zachodni, łączący Równinę Pyrzycko-Stargardzką z Pojezierzem Myśliborskim na bazie rzeki Siciny i jezior: Jasne, Mironowskie, Grochacz, Chłop, Będzin.
Obszar powiatu pyrzyckiego zajmuje południowo-zachodnią część województwa zachodniopomorskiego. Pod względem przyrodniczym jest to teren o zróżnicowanej budowie geologicznej i rzeźbie powierzchni, a w związku z tym zróżnicowanym występowaniu wód powierzchniowych i gruntowych oraz gleb i zespołów roślinnych. Powiat obejmuje okolice jeziora Miedwie, rzeki Płoni i jeziora Płoń oraz Pojezierza Barlineckiego pomiędzy Tetyniem a Jesionowem. Przez powiat przebiega 15 południk długości geograficznej wschodniej. Południk ten służy za podstawę do obliczania czasu strefy środkowoeuropejskiej. Przez południowe krańce powiatu przebiega 53 równoleżnik szerokości geograficznej północnej.
Największą rzeką powiatu jest rzeka Płonia przepływająca jeziora Płoń i Miedwie. Rzeźba powierzchni rozwinęła się w granicach 96 m, taka jest bowiem różnica wysokości między najniżej położonymi terenami wokół jeziora Miedwie, wyniesionego 14 m n.p.m., a najwyższymi pagórkami morenowymi w okolicy Krzemlina i Jesionowa dochodzącymi do 110 m wysokości n.p.m. Występuje tu gęsta sieć rzek i strumieni, liczne jeziora oraz podmokłe i torfowiska. Obszar powiatu odwadniają dwie większe rzeki uchodzące do Odry: Płoń i rzeka Myśla. Występujące na Ziemi Pyrzyckiej jeziora należą do jezior polodowcowych. Największym jeziorem jest Miedwie (36,8 km), piąte co do wielkości jezioro w Polsce. Dno jeziora sięga 28 m poniżej poziomu morza, w związku z tym jest kryptodepresją. Duża głębokość sprawia, że żyją tu ciekawe gatunki ryb, jak sieja miedwieńska i gatunki rzadkich raczków spotykanych jedynie w odległych wodach skandynawskich i jeziorach alpejskich. Drugim co do wielkości w powiecie jest jezioro Płoń, zajmujące płaskie obniżenie na dnie Niziny Pyrzyckiej o głębokości ok. 4 m. Jezioro ma również kształt rynny o długości około 7 km i szerokości 1,5 km. Podobnym jeziorem jest Będgoszcz. Linia brzegowa jest tu dobrze rozwinięta, a powierzchnia wody urozmaicona drobnymi wyspami. Ciekawy kompleks jeziorny stanowią jeziora: Chłop, Będzin i Wądół w okolicy Lipan. Są to jeziora rynnowe moreny czołowej. Linia brzegowa jest silnie rozwinięta, zarysowująca szereg półwyspów i wysp, a zbiorniki wodne posiadają liczne przewężenia, płycizny i progi. Mają stosunkowo duże głębokości i czyste wody chętnie odwiedzane przez wędkarzy.

POWIAT PYRZYCKI

MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK KULTURY W LIPIANACH
Rok 2021 jest wyjątkowym rokiem dla naszego Domu Kultury, jak również dla całego życia kulturalnego naszej gminy. Dokładnie 60 lat temu obiekt MGOK w Lipianach wyruszył w wyjątkową podróż. Pierwszym widowiskiem scenicznym, które odbyło się w lipcu 1961 roku, był Kabaret Warszawskich Studentów „Stodoła” z programem pn. „Monolog Prowokatora”. Również w roku 1961 r. swoją wieloletnią, wspaniale zapisaną na kartach historii MGOK karierę, rozpoczął Hubert Dzikowski, wieloletni Dyrektor MGOK. To podczas jego kierowania jednostką lipiański Dom Kultury był wiele razy przedstawiany jako wzór tego typu ośrodków w naszym województwie. Hubert Dzikowski wprowadził Lipiany w życie kulturalne, sprowadził kulturę do naszej gminy i tak naprawdę możemy powiedzieć, że nakreślił definicję tego pojęcia w naszym regionie. 60 lat tradycji kulturalnej gminy Lipiany to niezliczona ilość talentów wokalnych, instrumentalnych, plastycznych czy teatralnych. Ten okres to wspaniałe wspomnienia oraz wyjątkowe wydarzenia.
Jest mi niezmiernie miło, że dziś mogę być częścią tej wspaniałej i bogatej historii, którą wspólnie tworzymy. Historii, która dzięki pasji naszych mieszkańców będzie za kolejnych 60 lat jeszcze bogatsza.
Marcin Hippmann
Dyrektor MGOK w Lipianach
Piekarnia w Lipianach wypiekająca pieczywo w sposób tradycyjny.

PIEKARNIA LIPIANY

AUTO POL-KAP
PRZEWOZY OSOBOWE
MAREK POLASZCZYK
Jesteśmy firmą transportową z ponad 10-letnim stażem. Nasi kierowcy to doświadczeni specjaliści, którzy na europejskich trasach pokonali już setki tysięcy kilometrów. Przewozimy do Niemiec, Holandii, Luksemburga i Belgii. Klientów zabieramy spod domu i dowozimy pod konkretnie wskazany adres. Swoimi usługami obejmujemy całe województwo Zachodniopomorskie oraz część Lubuskiego, Pomorskiego i Wielkopolskiego. Nasze standardowy dni przejazdów to wtorek, czwartek i sobota. Wysoką jakością usług zdobyliśmy zaufanie dziesiątek klientów – niektórzy z nich są i jeżdżą z nami od początku istnienia firmy!
Współpracujemy również z wieloma firmami które dają pracę naszym klientom za granicą przez co możemy pomóc znaleźć Ci prace w Niemczech, Holandii, Belgii i Luksemburgu. Proszę napisz do nas w tej sprawie a postaramy się pomóc.